preload preload preload preload

Umudun Tam Zamanıdır


17th Kasım 2020 Köşe Yazıları 0 Comments

UMUDUN TAM ZAMANIDIR

Covid 19’un adeta şaha kalktığı ülkemizde ve dünyada, en çok umuda ihtiyacımız var sanırım. Zira Covid 19 yalnız hastalandırmıyor, yalnız öldürmüyor; işsiz bırakıyor, yoksullaştırıyor, çaresizlik duygusunu besliyor…

Önce birçoğunuzun okuduğunu sandığım 4 Mum isimli minik öyküye tekrar göz atalım.

“Dört mum yavaşça yanıyordu, ortam çok sessizdi ve konuşmaları duyuluyordu 

1. mum konuştu:

—Ben “barışım” dedi Hiç kimse benim yanık kalmamı istemiyor biliyorum ki

söneceğim dedi kısa bir süre sonra alevi azaldı ve söndü.

2.  mum konuştu:

—Ben “inancım” dedi İnsanlar nerdeyse beni artık gerekli görmüyorlar o nedenle artık bana gerek yok dedi kısa bir süre sonra alevi azaldı ve söndü.

3. mum konuştu:

—Ben “sevgiyim “dedi Yanık kalmam için artık gücüm yok, insanlar beni bir kenara itti ve önemimi yitirdi Kendilerine en yakın olanları bile sevmeyi unuttular dedi kısa bir süre sonra alevi azaldı ve söndü.

Tam bu sırada bir çocuk odaya girdi ve üç mumun yanmadığını görerek;

“—Neden yanmıyorsunuz”  diye sordu sönen mumlara ve ekledi;

“—Sizin sonsuza kadar yanmanız gerekir.”

Ardından korkuyla ağlamaya başladı.

4. mum çocuğa döndü:

—Korkma, ben hâlâ yanıyorum diğer mumları yeniden yakabilirim. Ben “umudum” dedi

Çocuk sevinçten parlayan gözlerle umut adlı mumu aldı ve diğer mumları tekrar yaktı.”                        

Umut birçok şekilde tanımlanmaktadır. Bir tanımı da geleceğe yönelik beklentilerimizin gerçekleşeceğine duyulan kuvvetli inanç olarak yapılabilir.

Erich Fromm’a göre ise umut, daha büyük bir canlılık, daha büyük bir duyarlılık ve akılcılık sağlamak yönünde gerçekleştirilmek istenen her toplumsal değişimin, belirleyici ögesidir. Fromm, umudun çoğu kişinin sandığı gibi, dileklere ve isteklere sahip olmak olmadığına vurgu yapar, daha çok ve daha iyi otomobil istemek, daha iyi ev, daha çok araç-gereç istemek gibi umudun nesnesinin tüketim şeyleri olmadığından söz eder. Umudun nesnesi; daha dolu bir yaşam sürmek, daha büyük bir canlılık içinde bulunmak, siyasal açıdan devrime kavuşmak, sonsuz sıkıntıdan kurtulmak gibi şeyler olmalı ve bunlar için emek verilmeli, çaba gösterilmeli, oturup kendiliğinden olması beklenmemeli: Umut harekete geçirilmeli…

Umudun mayasının iyimserlik olduğu gün gibi açıktır. Güzel şeylerin olacağına dair güçlü inanç için iyimser bir bakış açısı gereklidir.

Covid 19 aşısının bulunması ve yakın bir gelecekte toplumun aşılanmaya başlayacak olması umut için gerekli iyimser bakış açısınaimkan tanımaktadır.

Fromm umudun insan ve toplum yaşamındaki önemine vurgu yaparlar. Umut iyiye güzele doğru hareketin yakıtıdır, ancak; örgütlülük ister, emek ister, bilgi ister, kararlılık ve cesaret ister.

Umudumuzu yitirmeden ve umudun harekete geçirici enerjisinden yararlanarak; üstümüze düşen kişisel korunma önlemlerini alırken gerek yerel yönetimlerin gerekse merkezi iktidarın toplumsal önlemler almaları için mücadele edebilir ve pandeminin zararlarını en aza indirebiliriz.

Şimdi tam da umudun zamanıdır…

Nedim İnce

Altınoluk / 17. 11. 2020

  • Yorum Yaz

    * Required
    ** Email