preload preload preload preload

Yüsra’nın Babası Bir Kahramandı


28th Ocak 2020 Genel 0 Comments

YÜSRA’NIN BABASI BİR KAHRAMANDI

İnsanlıktan umudumun azaldığı zamanlar oluyor; derin bir keder eşlik ediyor bu anlara ve yaşam enerjisi hızla azalıyor.

Ama her seferinde yine bir insan çekip çıkarıyor beni bu insanlık enkazından; tıpkı Yüsra bebeği depremin enkazından çekip çıkardığı gibi…

Haber şöyle:

“Deprem bölgesi Elazığ’dan 24 saat sonra mucize haberi geldi. Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan bir binanın enkazından yükselen kadın çığlığını duyan ekipler harekete geçti. 24 saat sonunda enkaz altında kalan 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız sağ çıkarıldı, annesi Ayşe Yıldız ise 4 saat sonra kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan anne ile kızı tedavi altına alındı. Yüsra’nın kardeşi ve babası ise kurtarılamadı.”

Depremin yarattığı acıyı bir nebze azaltan sevindirici haber; ama bu kadar değil.

“Yüsra ve annesini kurtaran ekipte yer alan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibinden Ali Güneş kurtarılma anlarını şöyle anlattı: İlk annesinin sesini duyduğumuzda 3 alt kata inmiştik… Yüsra’nın ilk sesini duyduğumuzda ‘Anne’ diye ağlıyordu. Bütün ekip elinden geleni yaptı. Yüsra ve annesini sağ salim yukarı çıkarttık.”

Beni insanlık enkazından çıkaran insan, haberin devamında:

Yüsra’nın hemen üstünde annesi vardı. Annesinin hemen üstünde babası vardı. Babasının öldüğü bilgisini edindik. Bu tarz durumlarda genelde hep beraber toplu bir kaçış olur. Bu toplu kaçış esnasında evde bazen anne, bazen baba, bazen de kardeş lider rolü üstlenir. Burada lider rolünü baba üstlenmiş, onu görüyoruz. Baba, karısının ve çocuklarının üzerindeydi. Oradaki baba da bir kahramandı. Bir kalkan vazifesi görmüş, onların hayatta kalmasına vesile olmuş. Bu bir kahramanlıktır.

Yüsra’nın babası bir kahramandı, onu asla unutmayacağım.”

Haberde babanın ismi yok. Basından yaptığım araştırma beni yanıltmadıysa, ailesinin üzerine kapanıp kızını ve karısını kurtaran ve benim insanlığa dair umudumu yeşerten bu kahraman baba; Hüseyin Yıldız.

Hüseyin Yıldız ve depremde yaşamını kaybedenler ışıklar içinde uyusunlar.

Geride kalanlara sağlık ve sabır diliyorum…

Dr. Nedim İnce

Altınoluk / 28.01. 2020

  • Yorum Yaz

    * Required
    ** Email